Damska torebka już dawno przestała służyć wyłącznie umieszczaniu w niej najpotrzebniejszych rzeczy podczas wyjścia z domu. I chociaż pakowność jest dziś również (może nawet bardziej, niż kiedykolwiek) sporym atutem, to chyba żadna kobieta nie zdecyduje się na jakiś model torebki wyłącznie dlatego, że zmieści się tam jedna rzecz więcej, niż w innej. Zwłaszcza jeśli ta druga wykonana jest z wysokiej jakości materiału i wygląda dużo lepiej…
Właśnie – z wysokiej jakości materiału, czyli jakiego? W niniejszym artykule przyjrzymy się, dlaczego to torebki damskie z naturalnej skóry od lat wiodą prym na naszych ulicach i zastanowimy się, czemu alternatywy nie są ani ładniejsze, bardziej wytrzymałe, ani nawet ekologiczniejsze, niż właśnie prawdziwa skóra.
Torebki damskie z naturalnej skóry – klasa, która przetrwa dekady
Jeśli zapytamy którąkolwiek z pań, dlaczego zdecydowałaby się na kupno torebki damskiej z naturalnej skóry, zapewne w pierwszej kolejności usłyszelibyśmy argument dotyczący trwałości tego wyrobu. Ta sprawa nie podlega wątpliwości – jeśli surowiec pochodzi z zaufanego źródła (skóra musi być odpowiednio pozyskana i wyprawiona, by miała wszystkie właściwości na najwyższym poziomie), a na dodatek przeszła przez ręce doświadczonego kaletnika, który torebkę wykonał ręcznie, to możemy być pewni, że efekt szybko się nie zestarzeje. Jego wytrzymałość będzie liczona w dekadach – w tym czasie torebka co najwyżej pokryje się kilkoma szlachetnymi przetarciami, które dodadzą skórze jeszcze więcej charakteru.
Jednak trwałość to nie wszystko – wiele pań ceni sobie niebanalny design i unikalny wygląd, który pozwoli im wyróżnić się w tłumie. Tutaj również powinniśmy zwrócić się w stronę mniejszych pracowni kaletniczych, które latami dopracowują swoje wzory torebek tworzonych ręcznie, a więc nie mamy tutaj do czynienia z produkcją masową. Przez to ich dzieła to często minimalistyczne, ale wyraziste symbole prestiżu.
Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że torebka damska z naturalnej skóry z manufaktury kaletniczej to wytrzymałość, wyjątkowość i unikalność designu, której nie zagwarantują nawet najbardziej znane sieciówki.
Prawdziwa skóra – hołd złożony naturze i rzemiosłu
Przeciwnicy naturalnej skóry wspominają o sposobie pozyskiwania surowca, który rzekomo jest sprzeczny z ekologią. Ten mit od lat pokutuje wśród mniej świadomych konsumentów, dlatego należy wyjaśnić jedną rzecz. Małe zakłady kaletnicze, takie jak marka ADAM BARON, produkująca wyjątkowe torby z charakterem, współpracują wyłącznie ze sprawdzonymi garbarniami, które w procesie obrabiania skóry korzystają z naturalnych składników i minimalizują wpływ swojej pracy na środowisko. Mało tego, manufaktura, z uwagi na swoje rozmiary, bardzo rozsądnie podchodzi do kwestii zużywanych materiałów, dlatego tutaj wszelkie odpadki z produkcji są minimalizowane.
Tymczasem alternatywna skóry naturalnej – tak zwana eko-skóra (choć ta nazwa jest wysoce myląca, bardziej tu pasuje „skaj”) to sztucznie wytworzony z ropy naftowej materiał. Jego powstanie wiąże się z emisją do atmosfery mnóstwa groźnych pierwiastków, a sama eko-skóra jest tak nietrwała i nieodporna na czynniki atmosferyczne (kojarzycie cieniutki, pękający skaj, którego degradacji nie da się zatrzymać?), że toreb z tego surowca w swoim życiu musielibyśmy mieć co najmniej kilka – a każda kolejna trafia na śmietnik i rozkłada się wiele lat. Zaś oryginalna torebka damska z naturalnej skóry może być z nami nawet jedna przez całe życia, będąc świadkiem wszystkich naszych ważnych momentów i sukcesów.