Pieprzyk a może czerniak? Takie wątpliwości ma wiele z nas. Dlatego dobrze dmuchać na zimne i kontrolować u dermatologa niepokojące zmiany. Chyba nie ma osoby, która miałaby idealnie gładką i jednolicie wybarwioną skórę. Zwykle zdobią ją pieprzyki, piegi, znamiona…
Estetyka a zdrowie – znamiona pod lupą
Wielu zmian chętnie byśmy się pozbyli ze względów estetycznych. Jednak nie o urodę tylko tu chodzi. Niektóre znamiona barwnikowe zwiastują bowiem nowotwory, w tym czerniaka – ten zaś zawsze jest złośliwy. Jeśli więc „coś” wzbudzi twoje podejrzenia, lepiej się zbadać. Wystarczy poddać się dermoskopii w wersji podstawowej albo cyfrowej czy wideo. Pamiętaj, że nawet czerniak, jeśli zostanie wcześnie wykryty, jest w ponad 90 proc. uleczalny. Badanie przeprowadza dermatolog. Dermoskopia jest bezpieczna i nieinwazyjna, może być wykonywana wielokrotnie u tego samego pacjenta. Nie obowiązują też żadne granice wiekowe.
Badania
Dzięki badaniu lekarz może rozróżnić znamiona podejrzane, wymagające dalszej diagnostyki i leczenia, od bezpiecznych, które wystarczy obserwować. Co roku dermatoskopię powinny robić osoby z nielicznymi znamionami barwnikowymi. Częściej wszyscy z grupy podwyższonego ryzyka, czyli ci, których bliski krewny chorował na czerniaka, z licznymi znamionami barwnikowymi o różnych kształtach, o jasnym kolorze skóry, obsypanymi piegami, którzy trudno się opalają, którzy uwielbiają się opalać i których słońce już kiedyś poparzyło.
Ogranicz ekspozycję na słońcu
Przed planowanym badaniem nie opalaj się intensywnie, ponieważ może to utrudnić właściwą ocenę znamion. Zlewają się one ze skórą i wyglądają wówczas na bezpieczne. Po kąpieli nie nanoś na skórę żadnych kosmetyków. Wytrzyj się tylko do sucha. Ubierz się w wygodne, luźne ubranie. Szybko je zdejmiesz lub uchylisz, by pokazać zmiany lekarzowi. Jeśli na znamieniu nosisz opatrunek ochronny – zdejmij go przed wejściem do gabinetu. Zanim lekarz przystąpi do badania, powiedz mu czy w twojej rodzinie były przypadki czerniaka, od jak dawna masz zmianę, czy szybko się powiększa, czy w jakiś sposób zmieniła się jego barwa lub kształt i czy znamię boli.
Dermatolog pokrywa znamię płynem, dzięki czemu nie ma odbić światła i naskórek jest dobrze widoczny. Następnie przykłada do znamienia przyrząd optyczny z podświetleniem, czyli dermoskop. W uproszczeniu można powiedzieć, że przypomina on lunetkęz przymocowanym z boku uchwytem. Soczewka ma zwykle średnicę 2,5 cm. Spoglądając przez soczewkę lekarz widzi zmianę skórną w wielokrotnym powiększeniu. Silne światło, które pada na nią, pozwala ocenić nie tylko jej wymiary, ale także budowę. Dermatolog najpierw wnikliwie bada znamiona podejrzane, a potem pozostałe. Czas kontroli zależy od ilości zmian skórnych. Wynik dermoskopii dostajemy od razu – jako opis.
Źródło artykułu: https://znamiona.pl/